آموزش کار با نتایج آزمایشگاهی در نرم افزار کامسول

تست کشش در کامسول

استخراج خواص ماده با کامسول و با استفاده از نتایج ازمایشگاهی

نحوه مقایسه نتایج شبیه سازی با نتایج آزمایش یا مقاله

این آموزش در دوره‌های زیر وجود دارد و دیگر بصورت جداگانه عرضه نمی‌شود.

اهمیتِ داشتن دقت خواص مواد در دقت نتایج مدلسازی

برای رسیدن به نتایج قابل اعتماد از شبیه سازی نیاز است خواص مواد بصورت دقیق برای نرم افزار تعریف شود. چرا که پیش نیاز داشتن خروجی مناسب، فراهم آوردن ورودی مناسب است. این ورودی مناسب را به روش های مختلف می توان تأمین نمود. اولین گزینه همیشه می تواند استفاده از کتابخانه خود نرم افزار باشد (Material Library). کتابخانه نرم افزار شامل انواع مختلفی از مواد با گریدهای مختلف است. اگر نتواستید خواص مدنظر خود را پیدا کنید گزینه بعدی استفاده از مقالات است. شما می توانید با سرچ نام ماده خود بصورت لاتین در موتورهای جستجو به یک سری از مقالات دست پیدا کنید. البته گاهی ممکن است یافتن مقاله مناسب که ماده مورد مطالعه شما را با خواص مدنظرتان داشته باشد یک فرایند خسته کننده باشد.

در کنار این روش ها یک راه مطمئن تر و قابل اعتمادتر هم وجود دارد؛ استفاده از نتایج آزمایشگاهی. این روش ممکن است کمی پردردسر تر از دو روش قبل بنظر برسد اما نتایج حاصل از آن هم قابل اعتمادتر است. آزمایشگاه های زیاد در سراسر کشور وجود دارند که کار استخراج خواص مواد را با استفاده از آزمایش های استاندارد با دریافت هزینه برای شما انجام می دهند. دو مورد از این آزمایشگاه ها شامل مرکز پژوهش متالورژی رازی و پژوهشکده مواد و انرژی می باشد.

نحوه استخراج خواص ماده با استفاده از کامسول

فرض می کنیم کار استخراج خواص ماده را خود شما در آزمایشگاه میخواهید انجام دهید. مزیت استخراج خواص ماده توسط شما، علاوه بر افزایش تجربه شما در این زمینه و کار در مراکز آزمایشگاهی، امکان استفاده از تصاویر آن در مقالات احتمالی تان در آینده است.

بعد از استخراج داده های آزمایشگاهی، باید آن‌ها را به نرم‌افزار کامسول وارد کنید و با استفاده از ماژول بهینه‌سازی (Optimization) و انجام یکسری اصلاحات، خواص ماده را استخراج کنید. توضیحات آموزش بر مبنای استخراج خواص مکانیکی یک ماده با استفاده از تست کشش است ولی مفاهیم آن قابل تعمیم به هر نوع آزمایش و هر نوع خاصیت ماده می باشد.

در انتهای آموزش نیز، به توضیح نحوه مقایسه نتایج حاصل از شبیه سازی با نتایج حاصل از داده های آزمایشی روی یک نمودار پرداخته شده است.

این آموزش تک جلسه ای بخشی از دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک و برای رشته مهندسی مواد است. بنابراین اگر دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک را قبلاً خریداری کرده اید به این دوره نیازی نخواهید داشت.

مطالب این آموزش تک جلسه ای از مثال های خود نرم افزار استفاده شده است و کاملاً معتبر و قابل استناد می باشند.

عناوین جلسه

-استفاده از محیط Optimization برای استخراج خواص یک ماده با استفاده از نتایج ازمایشگاهی

-مقایسه نتایج شبیه سازی و آزمایش روی یک نمودار در کامسول

مدرس

مهندس علی داودالحسینی

مهندس علی داودالحسینی

-کارشناس ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه تدریس دوره های آموزشی و کارگاه نرم افزار کامسول در دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه انجام پروژه های صنعتی متعدد در شهرک علمی-تحقیقاتی اصفهان

تصویری از همکاری برای انجام پروژه با کامسول COMSOL

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code