شبیه سازی جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی (FSW) در نرم‌افزار کامسول

یکی از روش‌های اتصال قطعات، جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی (FSW) است که نیازی به فلاکس، گاز محافظ و فلز پرکننده ندارد و سازگار با محیط زیست می‌باشد. همچنین به دلیل کیفیت مناسب ظاهر جوش، مصرف انرژي کمتر،  امکان اتصال در وضعیت‌های مختلف جوشکاری، اعوجاج کم قطعه و غیره جایگاه ویژه‌ای در صنایع هوافضا، کشتی‌سازی و خودروسازی به خود اختصاص داده است. در این جلسه مدلی از شبیه‌سازی جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی با نرم‌افزار کامسول مورد بررسی قرار گرفته است. به کمک این نرم‌افزار و قابلیت آن در کوپل ماژول‌های مختلف، می‌توان پارامترهای مؤثر بر فرآیند از جمله هندسه پین و شانه، نرخ چرخش و حرکت دورانی ابزار استوانه‌ای، سرعت پیش‌روی، نیروی اعمالی، تنش‌های پسماند و غیره را بررسی نمود. همچنین نتایج حاصل از مدلسازی امکان بهینه‌سازی فرآیند را نیز فراهم می‌کند.

نمایش توزیع دما در قطعه در مقادیر مختلف سرعت جوشکاری

منحنی تغییرات دما برحسب سرعت چرخش ابزار استوانه‌ای

جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی چگونه انجام می‌شود

جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی (FSW) شامل یک ابزار استوانه‌ای است که یک حرکت چرخان و دورانی دارد. ابزار استوانه‌ای در ناحیه تماس با قطعه از دو قسمت پین و شانه تشکیل شده است. فرآیند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی یک اتصال حالت جامد به شمار می‌رود، چرا که در این روش هیچ فلزی ذوب نمی‌شود. بلکه گرمای حاصل از اصطکاک بین ابزار استوانه‌ای با قطعه جوشکاری و اعمال همزمان فشار منجر به تشکیل اتصال می‌شود.

چرا شبیه سازی جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی ضروری است

با بررسی پارامترهای موثر بر فرآیند جوشکاری از قبیل هندسه ابزار و حرکت دورانی آن، سرعت پیش‌روی، گرمای حاصل از اصطکاک، نیروی اعمالی و غیره می‌توان به اتصالات بهتر و به ماکزیمم بازدهی دست یافت. امروزه مهندسین مواد و صنعتگران به کمک نرم‌افزارهایی همچون کامسول به مدلسازی و شبیه‌سازی فرآیندهای رایج در علم مهندسی مواد روی آورده‌اند. با شبیه‌سازی جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی با نرم‌افزار کامسول و بررسی دقیق پارامترها، می‌توان در کمترین زمان و با هیچ هزینه‌ای پارامترهای موثر بر فرآیند را بررسی نمود و به نتایج بهینه دست یافت.

تکنیک‌های این آموزش

  • استفاده از Infinite Element Domain جهت نامحدود کردن فضای هندسی
  • استفاده از Step در روابط 
  • تعریف Explicit جهت سهولت در انتخاب نواحی مرزی
  • نکات مربوط به مش‌ Swept
  • بررسی پارامترها با استفاده از Auxiliary sweep و Parametric sweep و مقایسه آن‌ها

قدم اول یادگیری

برای شروع فرآیند یادگیری این نرم‌افزار قاعدتاً قبل از هر چیز نیاز است تا این نرم‌افزار را بر روی سیستم خود نصب نمایید. برای شروع نصب می‌توانید از اینجا از راهنمای نصب کامسول در سایت کامسولینک استفاده کنید.

اگرچه در تمامی آموزش‌ها تلاش بر این بوده تا کار با ابزارهای مورد نیاز نرم‌افزار آموزش داده شود، اما اگر قصد دارید به خوبی بر نرم‌افزار مسلط شوید حتما دوره مقدماتی را از اینجا تماشا کنید.

انجام و آموزش پروژه کامسول

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

admin 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 2 =