منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

رسم دیاگرام‌های دگرگونی فازی (TTT و CCT) در نرم‌افزار کامسول

رسم نمودارهای TTT و CCT در کامسول

آموزش کامل این مبحث در دوره شبیه‌سازی عملیات حرارتی ارائه شده است.

دیاگرام‌های فازی، همانند دیاگرام آهن-کربن، در شرایط تعادلی رسم شده‌اند و فازهای مواد را در حالت تعادلی پیش‌بینی می‌کنند. در عمل و در شرایط آزمایشگاهی، سرمایش مواد از دماهای بالا جهت عملیات حرارتی به صورت تعادلی انجام نمی‌شود. از این رو، جهت پیش‌بینی ریزساختارهای نهایی از دیاگرام‌های TTT به صورت ایزوترم (هم‌دما) و دیاگرام‌های CCT به صورت غیر هم‌دما (سرد شدن به صورت مداوم) استفاده می‌شود. در این جلسه چگونگی رسم دیاگرام‌های دگرگونی فازی (TTT و CCT) در نرم‌افزار کامسول شبیه‌سازی و مورد بررسی قرار گرفته است. بدین منظور از ماژول Metal Processing کمک گرفته شده است.

دیاگرام‌های دگرگونی فازی TTT و CCT چگونه رسم می‌شوند

با استفاده از دیاگرم‌های TTT یا نمودارهای زمان-دما-دگرگونی که مخفف Time Temperature Transformation می‌باشد، می‌توان تاثیر دو پارامتر دما و زمان را بر فرآیند سرمایش و ریزساختار نهایی بررسی نمود. جهت رسم این نمودارها، ابتدا نمونه‌های استاندارد تا منطقه دمایی آستنیت حرارت داده شده (حدودا 900 درجه سانتی‌گراد) و برای مدت زمانی در این دما نگه داشته می‌شوند. سپس نمونه‌ها تا دما‌های کم‌تر از A1 و بالاتر از Ms (شروع استحاله مارتنزیتی) سرد شده و برای مدت زمان‌های مختلف در این دماهای ثابت نگه داشته شده و مجدد تا دمای اتاق سرد می‌شوند. با توجه به دما و زمان نگهداری، ریزساختار نهایی می‌تواند پرلیت، بینیت، فریت، مارتنزیت و یا مخلوطی از آن‌ها باشد. با بررسی متالوگرافی و ریزسختارهای نهایی نمونه‌ها، می‌توان نقاط شروع و پایان هر استحاله فازی را در دیاگرام‌های TTT رسم نمود.

در عمل و واقعیت، عملیات حرارتی قطعات فولادی به صورت هم‌دما انجام نمی‌شود بلکه به صورت مداوم با نرخ‌های سرد شدن متفاوت تا دمای محیط سرد می‌شوند. بدین منظور، از دیاگرم‌های CCT یا تبدیل سرد کردن مداوم که مخفف Continuous Cooling Transformation است کمک گرفته می‌شود. در این صورت نرخ‌های سرد کردن متفاوت بر ریزساختار نهایی تاثیرگذار می‌باشند.

چرا شبیه‌سازی و رسم دیاگرام‌های دگرگونی فازی (TTT و CCT) در نرم‌افزار کامسول نیازی ضروری است

در عمل برای رسم کامل دیاگرام‌های دگرگونی بیش از 100 نمونه آزمایشگاهی و متالوگرافی مورد نیاز است. از آن‌جایی که سعی و خطای آزمایشگاهی وقت‌گیر و زمان‌بر است، امروزه مهندسین مواد به کمک نرم‌افزارهایی همچون کامسول به مدلسازی و شبیه‌سازی فرآیندهای رایج در علم مهندسی مواد روی آورده‌اند. با شبیه‌سازی فرآیند و رسم دیاگرام‌های دگرگونی فازی (TTT و CCT) در نرم‌افزار کامسول، می‌توان در کمترین زمان و با هیچ هزینه‌ای پارامترهای مؤثر را بررسی نمود و حتی به نتایج بهینه دست یافت.

منبع: محمدعلی گلعذار، اصول و کاربرد عملیات حرارتی فولادها و چدن ها، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان

ماژول Metal Processing، یک ماژول جدید در نرم‌افزار کامسول

ماژول Metal Processing برای مدلسازی پدیده‌های فیزیکی مختلف مرتبط با عملیات حرارتی فلزات مورد استفاده قرار میگیرد. با استفاده از این ماژول، شما می‌توانید بررسی کنید که چگونه تحولات فازی متالورژی باعث تغییر ریزساختار فلزات در طی عملیات حرارتی و سرد کردن می‌شوند. به عنوان مثال، فرآیند کوئنچ گیربکس فولادی خوردو که ریزساختار به گونه ای طراحی شده که نیازهای خاص در مورد استحکام و دوام برآورده شود. مثال‌های دیگر شامل مطالعه تحولات فازی است که در طی ساخت افزایشی فلزات رخ می‌دهد و تحولات فازی در منطقه تحت تاثیر حرارت در حین جوشکاری.

در ماژول Metal Processing 5 فیزیک وجود دارد:

  • ماژل Metal Phase Transformation برای مطالعه تحولات فازی نفوذی و غیرنفوذی در مواد.
  • ماژول Austenite Decomposition برای مطالعه سرد کردن فولاد از فاز آستنیت.
  • ماژول Heat Transfer with Phase Transformation برای مدلسازی فرآیند حرارتی تحولات فازی متالورژی.
  • ماژول Steel Quenching برای مدلسازی فرآیند حرارتی و مکانیکی کوپل شده با تحولات فازی متالورژی.
  • ماژول Carburization برای مطالعه عملیات حرارتی کربوره کردن.

قدم اول یادگیری

برای شروع فرایند یادگیری نرم‌افزار کامسول قاعدتاً قبل از هر چیز نیاز است تا این نرم‌افزار را بر روی سیستم خود نصب نمایید. برای شروع نصب می‌توانید از اینجا از راهنمای نصب کامسول در سایت کامسولینک استفاده کنید. برای دسترسی به ماژول Metal Processing نیاز به لایسنس اختصاصی می‌باشد.

اگرچه در تمامی آموزش‌ها تلاش بر این بوده تا کار با ابزارهای مورد نیاز نرم‌افزار آموزش داده شود، اما اگر قصد دارید به خوبی بر نرم‌افزار مسلط شوید حتما دوره مقدماتی را از اینجا تماشا کنید.

انجام و آموزش پروژه کامسول

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

فرزانه مقصودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *