آموزش شبیه‌سازی Transducer در کامسول

آموزش مدلسازی Transducer در کامسول

Transducer چیست؟

مبدل یا Transducer وسیله‌ای است که انرژی را از یک فرم به فرم دیگر تبدیل می‌کند. نمونه‌ای از کاربردهای آن در میکروفن، دماسنج، بلندگو، سنسورهای موقعیت و فشار و آنتن می‌باشد.

کاربردهای Transducer یا مبدل

مبدل پیزوالکتریک می‌تواند برای تبدیل جریان الکتریکی به میدان فشار آکوستیک (صوتی) و یا برعکس برای تولید جریان الکتریکی از میدان آکوستیک استفاده شود. به طور کلی این دستگاه‌ها برای کاربردهایی که نیاز به تولید صدا در هوا و مایعات دارند مفید هستند. نمونه‌هایی از چنین کاربردهایی عبارتند از میکروفون‌های آرایه فازی، تجهیزات آلتراسونیک، محرک‌های قطرات جوهرافشان، رهایش دارو، مبدل‌های سونار (sonar) یا به عبارتی ناوبری و فاصله‌یابی صوتی، تصویربرداری پزشکی، و آکوستو-بیوتراپی (acousto-biotherapeutic). در جلسه مربوط به مدلسازی Transducer در دوره آموزش آکوستیک در کامسول، یک بلندگوی پیزوالکتریک که در زبان عامیانه به عنوان “بازر پیزوالکتریک” (piezo buzzer) شناخته می‌شود، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. بازر پیزوالکتریک نوعی مبدل پیزوالکتریک است که از یک کریستال پیزوالکتریک متصل به یک غشاء برای اعمال خمش بر روی غشاء و درنتیجه تولید فشار آکوستیک استفاده می‌کند. این نوع مبدل‌ها معمولا در فرکانس رزونانس هدایت می‌شوند، جایی که صدا به طور موثری متشعشع می‌شود.

همانطور که گفته شد کاربردهای مبدل‌ها بسیار وسیع هستند که یکی از آن‌ها عیب یابی قطعات در صنایع بوسیله انجام تست غیرمخرب می‌باشد. در نسخه 6 نرم‌افزار کامسول امکاناتی فراهم شده است که می‌توان این تست را با شبیه‌سازی یک Transducer که در آن یک پیزوالکتریک بکار رفته است براحتی مدل کرد. به همین منظور دو جلسه از این دوره را به بررسی این تست و نحوه مدلسازی Transducer در نرم‌افزار کامسول اختصاص داده‌ایم.

آموزش نحوه مدلسازی Transducer در دوره شبیه‌سازی آکوستیکی با کامسول

در سه جلسه از دوره آموزش آکوستیک در نرم‌افزار کامسول که اولین و تنها دوره با این موضوع به زبان فارسی می‌باشد، به بررسی نحوه شبیه‌سازی مبدل‌ها پرداخته‌ شده است. همچنین در ابتدای دوره علاوه بر آموزش مقدمات نرم‌افزار کامسول، به بررسی مبانی فیزیک آکوستیک و تکنیک‌های شبیه‌سازی در این حوزه پرداخته شده است.

Comsol Projects

کلاس اختصاصی برای فراگیر

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code