منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

شبیه‌سازی تست کشش با نرم‌افزار کامسول

شبیه‌سازی تست کشش با نرم‌افزار کامسول

مناسب برای رشته‌های مهندسی مواد و مهندسی مکانیک

مدت دوره: 1 ساعت

به منظور تعیین خواص مکانیکی مواد که در اکثر مواقع امری اجباری در انتخاب مواد و طراحی سازه‌ها می‌باشد، آزمایش‌های تجربی صورت می‌گیرد که هزینه‌بر و وقت‌گیر می‌باشند. اصلی‌ترین آزمون مکانیکی، تست کشش می‌باشد که طبق استاندارهای مشخصی انجام می‌شود. در این جلسه مدلی از شبیه‌سازی تست کشش یک قطعه فولادی به کمک نرم‌افزار کامسول مورد بررسی قرار گرفته است. به کمک این نرم‌افزار و قابلیت‌های آن، می‌توان پارامترهای مؤثر بر فرآیند ازجمله نرخ کرنش، تاثیرات دما و ضرایب به کار رفته در مدل‌های کرنش سختی را بررسی نمود و به نتایج بهینه دست یافت.

توزیع تنش در نمونه تست کشش

توزیع کرنش پلاستیک معادل در نمونه تست کشش

آزمون تست کشش چگونه انجام می‌شود

آزمون تست کشش طبق استاندارهای خاص و مشخصی انجام می‌شود. برای این منظور از دستگاه تست کشش استفاده می‌شود که در انواع مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند. به این صورت که نمونه استاندارد بین فک‌های دستگاه قرار گرفته و با اعمال نیروی کششی، تغییرات ابعادی در نمونه ایجاد شده تا جایی که شکست رخ دهد. در حین آزمون کشش، دستگاه کشش قادر است منحنی نیرو_تغییرات طول را ترسیم نماید که با انجام محاسبات می‌توان منحنی تنش_کرنش را به دست آورد.

چرا شبیه‌سازی تست کشش با نرم‌افزار کامسول نیازی ضروری است

تعیین خواص مکانیکی مواد مختلف از جمله خواص استحکامی، بررسی رفتار پلاستیک و نمودارهای تنش-کرنش در طراحی قطعات و سازه‌های مهندسی بسیار حائز اهمیت است. چرا که می‌توان رفتار مواد را در شرایط مختلف بارگذاری پیش بینی نمود و شرایط لازم را جهت طراحی بهینه سازه‌های مهندسی در نظر گرفت. تست کشش یا تست تنش از مهم‌ترین آزمون‌های مکانیکی جهت بررسی رفتار مکانیکی مواد می‌باشد. از آن‌جایی که سعی و خطای آزمایشگاهی وقت‌گیر و هزینه‌بر است، به کمک نرم‌افزارهایی همچون کامسول می‌توان طیف گسترده‌ای از فرآیندهای مختلف را شبیه‌سازی نمود. تست کشش یک فرآیند مخرب است و منجر به صرف هزینه و مواد می‌شود. با شبیه‌سازی تست کشش با نرم‌افزار کامسول و بررسی دقیق پارامترها، می‌توان در کمترین زمان و با هیچ هزینه‌ای رفتار مکانیکی مواد مختلف را بررسی و تحلیل نمود.

قدم اول یادگیری

برای شروع فرایند یادگیری نرم‌افزار کامسول، قبل از هر چیز نرم‌افزار را بر روی سیستم خود نصب نمایید. برای شروع نصب می‌توانید از اینجا از راهنمای نصب کامسول در سایت کامسولینک استفاده کنید.

اگرچه در تمامی آموزش‌ها تلاش بر این بوده تا کار با ابزارهای مورد نیاز نرم‌افزار آموزش داده شود، اما اگر قصد دارید به خوبی بر نرم‌افزار مسلط شوید حتما دوره مقدماتی را از اینجا تماشا کنید.

انجام و آموزش پروژه کامسول

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

فرزانه مقصودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *