آموزش مدلسازی بر مبنای معادلات (PDE)

آموزش محیط PDE در کامسول، مدلسازی بر مبنای معادلات

آموزش مدلسازی بر مبنای معادلات PDE در کامسول

بازسازی فیزیک های انتقال حرارت و مکانیک جامدات

مدت آموزش: 50 دقیقه

مدلسازی بر مبنای معادلات PDE در کامسول

همانطور که میدانید نرم افزار کامسول شامل محیط های زیادی در حوزه های مختلف مهندسی می باشد که در پشت صحنه هر ماژول معادلات زیادی با دقت و جزئیات فراوان نوشته شده است تا امکان مدلسازی انواع مختلف از مسائل و پروژه ها باشد. البته منظور از پشت صحنه این نیست که این معادلات قابل رؤیت نمی باشند بلکه با فعال کردن گزینه Equation View می توان از جزئیات تک تک معادلات آگاه شد. بنابراین توصیه اکید این است که حتما در صورت وجود محیط از پیش ساخته شده ای در موضوع مورد بررسی تان در نرم افزار کامسول حتی الامکان از آن ماژول برای مدلسازی استفاده نمایید.

اما گاهی شرایطی ایجاد می شود که شبیه ساز ملزم به وارد کردن معادلات محیط خاص خود می باشد. در سال های قبل و زمانی که این نرم افزار به اندازه امروزی گسترده نبود، برای یک سری مدسازی ها همچون تعامل سیال و سازه، فیزیک پلاسما، فیزیک ترموآکوستیک و تعدادی دیگر از ماژول ها کاربر ملزم به نوشتن معادلات این محیط ها در نرم افزار بود. هرساله نیز شرکت کامسول تعدادی ماژول جدید به نرم افزار اضافه می کند تا شرایط برای شبیه سازان راحت تر شود.

چرا مدلسازی بر مبنای معادلات PDE مهم است؟

پاسخ اصلی این سوال زمانی است که لایسنس آن ماژول خاص در دسترس کاربر نباشد. بنابراین کاربر میبایست خود معادلات را بصورت دستی وارد کند تا بتواند شبیه سازی خود را انجام بدهد. البته این حالت در کشور عزیزمان کمتر پیش می آید.

گاهی اوقات هم پیش می آید که مدل مورد بررسی ما از یک سری تئوری ها و معادلات خاص پیروی می کند. طبیعی است که نرم افزار کامسول از تمام تئوری ها و معادلاتی که بطور مثال در یک مقاله توسط یک پژوهشگر ارائه می شود پشتیبانی نمی کند. بنابراین برای اعتبارسنجی آن مقاله می بایست با ایجاد محیط دلخواه خود در نرم افزار کامسول آشنا باشیم.

علاوه بر این ها از محیط PDE یک سری استفاده های خاص هم می شود. بطور مثال تعریف بار متحرک یا Moving Load که آموزش آن را ازطریق این لینک می توانید مشاهده بفرمایید.

در نهایت ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که یادگیری این محیط باعث افزایش آگاهی و تسلط شما به معادلات و نحوه نوشتن آن ها در نرم افزار می شود تا در شرایط خاص بتوانید از آن استفاده کنید.

آیا ایجاد معادلات PDE در کامسول پیچیده است؟

اگر با محیط PDE Interface در کامسول آشنا نباشید ممکن است فکر کنید نوشتن معادلات در آن نیاز به کدنویسی پیچیده یا مهارت خاصی دارد. در صورتی که با استفاده از فرمت های آماده ای که نرم افزار کامسول در این ماژول ایجاد کرده است نوشتن معادلات بسیار ساده و لذت بخش می باشد البته اگر به روابط بین معادلات خود به خوبی مسلط باشید.

توضیحات آموزش

این آموزش تک جلسه ای بخشی ازآموزش کامسول برای مهندسی مکانیک است که جنبه عمومی دارد و در آن به آموزش مدلسازی بر مبنای معادلات PDE در کامسول پرداخته شده است. بنابراین اگر دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک را قبلاً خریداری کرده اید به این دوره نیازی نخواهید داشت.

مطالب این آموزش تک جلسه ای از مثال های خود نرم افزار و سایت کامسول استفاده شده است و کاملاً معتبر و قابل استناد می باشند.

عناوین جلسه

موضوع کلی جلسه: مدلسازی بر مبنای معادله نویسی یا Equation Based Modeling

1-بررسی انواع معادلات PDE

2-بازسازی محیط های Heat Transfer و Solid Mechanics با استفاده از معادلات PDE

3-تعریف یک Global Equation و استخراج یک متغیر خاص با استفاده از آن

4-انجام مرحله سوم با روشی دیگر از قسمت Results (با استفاده از تعریف Dataset های تو در تو)

تصویری از همکاری برای انجام پروژه با کامسول COMSOL

آموزش پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

مدرس

مهندس علی داودالحسینی

مهندس علی داودالحسینی

-کارشناس ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه تدریس دوره های آموزشی و کارگاه نرم افزار کامسول در دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه انجام پروژه های صنعتی متعدد در شهرک علمی-تحقیقاتی اصفهان

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =