آموزش بهینه سازی در کامسول

آموزش بهینه‌سازی در کامسول

بررسی روش های بهینه سازی در کامسول

کدام روش بهینه سازی برای کدام نوع بهینه سازی مناسب است؟

حل گام به گام دو پروژه بهینه سازی

مدت آموزش: 90 دقیقه

بهینه سازی در کامسول

اگر به عنوان یک طراح در حال شبیه سازی می باشید احتمالاً در پروسه مدلسازی خود به بهینه سازی برخی از پارامترها به منظور رسیدن به یک هدف خاص نیاز پیدا خواهید کرد. گاهی در این فرایند ناگزیر به تعریف تعدادی قید هم خواهید بود. نرم افزار کامسول مولتی فیزیکس با فراهم آوردن یک رابط کاربری با محیط ساده، شرایطی ایجاد کرده است که انجام پروژه های بهینه سازی در کامسول بسیار ساده به نظر برسند. تمام موارد گفته شده در ابتدای این نوشته یعنی پارامتر بهینه سازی (Control Variable)، هدف از بهینه سازی (Objective Function) و تعریف قیود (Constraints) جزء ورودی‌های محیط بهینه‌سازی در کامسول می‌باشند که البته اضافه کردن مورد آخر یعنی قید، اختیاری می‌باشد. ورودی مهم دیگر به منظور بهینه سازی در کامسول تعیین کردن یک روش بهینه سازی مناسب می‌باشد. بسیاری از افرادی که در حال انجام بهینه‌سازی در کامسول می باشند به انتخاب روش درست بهینه‌سازی اهمیت نمی دهند یا اطلاعات کافی در مورد نحوه انتخاب درست روش ندارند. ولی خوب است بدانید هر یک از روش های بهینه سازی ارائه شده در کامسول برای مقصد خاصی مناسب می‌باشند که با استفاده از چارت ارائه شده در این آموزش می‌توانید به سادگی روش مناسب برای بهینه سازی مدل خود را انتخاب کنید.

بخش بهینه سازی در کامسول

2 روش کلی برای انجام بهینه سازی در کامسول

در بخش قبل در مورد سادگی انجام تنظیمات بهینه سازی در کامسول صحبت کردیم که این حالت که در تصویر بالا هم مشخص است مربوط به زمانی است که یک گزینه با نام Optimization از بخش Study به تحلیل خود اضافه کنیم و یک سری تنظیمات اولیه را انجام دهیم تا آن تنظیمات به Study ای که از قبل اضافه نموده ایم اعمال شود. اما این نرم افزار اجازه بهینه سازی بصورت تخصصی تر را برای کاربرانی که قصد انجام بهینه سازی های پیچیده را دارند نیز می دهد. بدین منظور، نرم افزار کامسول یک ماژول اختصاصی برای انجام بهینه سازی در نظر گرفته است که در آن گزینه های متعددی برای انجام بهینه سازی های تخصصی‌تر وجود دارد. در این آموزش مثال های حل شده با استفاده از هر دو روش وجود دارد اما شما می توانید توضیحات مربوط به یکی از کاربردهای روش دوم بهینه سازی یعنی استفاده از ماژول اختصاصی بهینه سازی در کامسول را از این لینک که مربوط به استخراج خواص یک ماده از نتایج آزمایشگاهی با استفاده از کامسول است را مشاهده فرمایید. در آموزش ذکر شده که هندسه آن در تصویر زیر مشخص است مدول یانگ و ضریب پواسون یک ماده با استفاده از نتایج واقعی تست کشش، در کامسول استخراج می شود. به این روش اصطلاحاً Parameter Estimation نیز گفته می شود.

این آموزش دو جلسه ای بخشی از دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک است که جنبه عمومی دارد (البته گزینه های این محیط با استفاده از دو مثال در حوزه مهندسی مکانیک نشان داده شده است) و در آن به مساله بهینه سازی پرداخته شده است. بنابراین اگر دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک را قبلاً تهیه کرده‌اید به این دوره نیازی نخواهید داشت.

مطالب این آموزش، مثال های خود نرم افزار کامسول است و کاملاً معتبر و قابل استناد می باشند.

عناوین جلسه آموزش بهینه سازی در کامسول

موضوع کلی جلسه: بهینه سازی

1-بهینه سازی در کامسول

2-انواع روش های بهینه سازی

3-چه زمانی و از کدام روش بهینه سازی باید استفاده کرد؟

4-انجام یک مثال بهینه سازی

بررسی بهینه ترین حالت قرارگیری و ابعاد یک سوراخ در یک plate تحت نیرو

5بررسی گام به گام یک پروژه بهینه سازی

موضوع پروژه:

بهینه سازی ابعاد یک ابزار به منظور ارتعاش در یک فرکانس خاص

با دو روش:

1-Optimization

2-Parametric Sweep

-استفاده از محیط Optimization برای استخراج خواص یک ماده با استفاده از نتایج ازمایشگاهی

-مقایسه نتایج شبیه سازی و آزمایش روی یک نمودار در کامسول

تصویری از همکاری برای انجام پروژه با کامسول COMSOL

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

مدرس دوره بهینه سازی در کامسول

مهندس علی داودالحسینی

مهندس علی داودالحسینی

-کارشناس ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه تدریس دوره های آموزشی و کارگاه نرم افزار کامسول در دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه انجام پروژه های صنعتی متعدد در شهرک علمی-تحقیقاتی اصفهان

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code