منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تنظیمات مش‌بندی در نرم‌افزار کامسول

دوره 10 جلسه ای و رایگان اشنایی با نرم افزار کامسول
لوگوی جلسه 7 دوره رایگان آشنایی با نرم افزار کامسول

مش‌بندی در نرم‌افزار های المان محدود

هر نرم‌افزار المان محدودی برای گزارش نتایج در نقاط مختلف‌، ناچار به شبکه‌بندی هندسه به المان‌های کوچکتر است. بسته به ویژگی‌های این المان ها و اندازه آن‌هاُ انواع مختلف از مش‌بندی قابل پیاده سازی روی مدل است و دقت نتایج تا حد زیادی به مش‌بندی درست آن هندسه بستگی دارد. اندازه مش ریزتر مساوی است با دقت بیشتر و در نتیجه حجم حل بالاتر و این یعنی نرم‌افزار میزان بیشتری از مموری و زمان نیاز دارد تا بتواند حل را به پایان برساند و نتایج را گزارش کند. البته همیشه نیازی به مش‌بندی ریزتر برای رسیدن به دقت بالا نیست چرا که در اکثر مواقع اندازه مش نرمال هم انتظارات ما را براورده می‌کند. اما گاهی بسته به پیچیدگی مدل شرایطی ایجاد می‌شود که مش‌بندی عادی نمی‌تواند منجر به همگرایی مسأله شود. در این شرایط است که باید مهارت و تجربه لازم را برای انجام مش‌بندی داشته باشید.

ایجاد مش در کامسول

مش‌بندی در نرم‌افزار کامسول

نرم‌افزار کامسول شرایطی را فراهم آورده است که در اکثر مسائل نیازی به مش زدن توسط کاربر نمی‌باشد چرا که نرم‌افزار خود با در نظر گرفتن شرایط مسأله (فیزیک مسأله) عملیات مش‌ریزی را برای کاربر انجام می‌دهد که این روش با نام Physics-controlled mesh شناخته می‌شود. در این حالت گاهی لازم می‌شود کاربر فقط اندازه مش ریخته شده را از بین یکی از 9 اندازه پیش فرض نرم‌افزار انتخاب کند تا دقت مدنظرش حاصل شود. این مقادیر بصورت کیفی است و شامل موارد زیر می‌شود: (البته در تنظیمات این بخش امکان تعیین ابعاد مش بصورت کمی نیز وجود دارد)

در کنار این ویژگی یعنی مش‌ریزی اتوماتیک توسط نرم‌افزار، این امکان نیز وجود دارد که کاربر در شرایط خاص خودش کار مش ریزی روی مدل را انجام دهد که این حالت با نام User-controlled mesh در بخش Mesh شناخته می‌شود.

نکته‌ای که باید در عملیات مش‌ریزی بدان دقت کرد این است که باید تا حد امکان از گزینه‌های مختلفی که در نرم‌افزار وجود دارد استفاده کرد تا مش ریخته شده حداقل المان ممکن را داشته باشد و تا جایی که می‌شود از مش‌های ساختاریافته استفاده کرد تا هزینه حل از نظر مموری و زمان بالا نرود.

بهبود بخشیدن به مش در نرم‌افزار کامسول

بهبود بخشیدن به مش ریخته شده که با اصطلاح “اصلاح مش” یا Mesh Refinement شناخته می‌شود یک مبحث بسیار مهم در نرم‌افزار کامسول است که می‌تواند باعث همگرایی بهتر مدل شود. در واقع با این روش استقلال از مش مدل حل شده اثبات می‌شود. این مبحث در یک آموزش مجزا بصورت مفصل توضیح داده شده است که می‌توانید آن را از طریق این لینک مشاهده بفرمایید.

در ادامه و در جلسه هشتم از دوره رایگان آشنایی با نرم افزار کامسول به بررسی نحوه انجام تنظیمات تحلیل یا Study پرداخته می‌شود.

انجام و آموزش پروژه کامسول

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *