منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اصلاح مش در نرم افزار کامسول

تصویری از مش ایجاد شده در کامسول

 

اصلاح مش در کامسول با سه روش مختلف

آموزش Parametric Sweep و Auxiliary Sweep به عنوان پیش نیاز در ابتدای جلسه

مدت آموزش: 22 دقیقه

چرا اصلاح مش در کامسول یک فرایند ضروری است؟

یکی از موارد تعیین‌کننده همگرایی یا عدم همگرایی هر مسأله، مش‌بندی انجام شده روی مدل است. اگر دوره آموزش پیشرفته را مشاهده کرده باشید حتماً می‌دانید که یکی از اولین اقدامات جهت رفع خطای واگرایی مسأله و همگراشدن مدل، اصلاح مش بصورت مؤثر است. حتی توصیه می‌شود در صورتی‌که مدل ایجاد شده توسط شما به خوبی همگرا شد باز هم عملیات اصلاح مش را انجام دهید تا استقلال نتایج حاصل شده از مش یا به اختصار “استقلال از مش مدل” برای شبیه‌ساز اثبات شود.  در این مورد اکثراً با ریز کردن مش تا جایی که نتایج دستشخوش تغییر نشود استقلال نتایج از مش حاصل می‌شود.

اصلاح مش در نرم‌افزار کامسول

در اکثر نرم‌افزار های مهندسی عملیات مش‌ریزی خود یک فرایند وقت‌گیر است که کاربر باید مهارت کامل در آن زمینه داشته باشد. اما نرم‌افزار کامسول خود می‌تواند برای هر مسأله‌ای یک مش اولیه ایجاد کند که در اکثر وارد و در مسائل نه چندان پیچیده آن مش پاسخگوی نیاز شبیه‌ساز می‌باشد. حتی در اکثر مواردی که نیاز به تغییر مش اتوماتیک ریخته شده توسط نرم‌افزار است، می‌توان با انجام یک سری اصلاحات جزئی بر همان مش اتوماتیک ریخته شده، یک مش بسیار مناسب ایجاد کرد. لازم به ذکر است تشخیص مناسب بودن مش بر عهده خود طراح و مدلساز است. بطور مثال ممکن است شبیه‌ساز در بخشی از هندسه نیازی به گزارش نتایج با رزولوشن بالا نداشته باشد. بنابراین می‌تواند اندازه المان مش ریخته شده توسط نرم‌افزار را در آن محدوده یا Domain یک مرتبه بزرگ‌تر کند.

مجدداً تأکید می‌شود فرایند مش‌ریزی بیشتر یک فرایند تجربی است که در هر مسأله‌ای تعریف ما از مش مناسب می‌تواند تغییر کند. البته شرکت کامسول با ایجاد کردن گزینه‌ای با نام Adaptive Mesh امکانی را فراهم آورده است که بتوان فرایند اصلاح مش را نیز بصورت اتوماتیک و با توجه به معیارهای مش مناسب از نظر خود نرم‌افزار که معمولاً مرتبه خطاهای تخمینی (Error Estimation) است انجام داد. ولی خب طبق نکته‌ای که در بالا اشاره شد ممکن است معیار مش خوب از نظر ما در آن مسأله خاص با نظر نرم‌افزار کامسول متفاوت باشد.

موضوعات آموزش اصلاح مش در نرم‌افزار کامسول

در این آموزش به روش های مختلف اصلاح مش در کامسول پرداخته شده است. لازمه انجام یکی از این روش ها تسلط بر گزینه Parametric Sweep می باشد که در ابتدای جلسه این مبحث به همراه مبحث مشابه آن یعنی Auxiliary Sweep  روی یک مثال توضیح داده می شود. این آموزش تک جلسه ای بخشی از دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک است که جنبه عمومی دارد. بنابراین اگر دوره جامع کامسول برای رشته مهندسی مکانیک را قبلاً خریداری کرده اید به این دوره نیازی نخواهید داشت.

مطالب این آموزش تک جلسه ای از مثال های خود نرم افزار و سایت کامسول استفاده شده است و کاملاً معتبر و قابل استناد می باشند.

مدرس

مهندس علی داودالحسینی

مهندس علی داودالحسینی

-کارشناس ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه تدریس دوره های آموزشی و کارگاه نرم افزار کامسول در دانشگاه صنعتی اصفهان

-سابقه انجام پروژه های صنعتی متعدد در شهرک علمی-تحقیقاتی اصفهان

تصویری از همکاری برای انجام پروژه با کامسول COMSOL

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *