منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آشنایی با بخش Material در نرم افزار کامسول

دوره 10 جلسه ای و رایگان اشنایی با نرم افزار کامسول
لوگوی جلسه 5 دوره رایگان آشنایی با نرم افزار کامسول

اهمیت تعریف دقیق خواص یک ماده در شبیه‌سازی

بعد از آشنایی با بخش رسم هندسه در جلسه چهارم، در این جلسه با نحوه تعریف یک ماده در نرم افزار کامسول آشنا خواهید شد. تعریف دقیق یک ماده، یا به عبارت دیگر تعریف دقیق خواص یک ماده تأثیر به سزایی در دقت نتایج خواهد داشت. مهم ترین اصل در تعریف یک ماده، بررسی این نکته است که آیا هیچ یک از خواص ماده‌ای که در حال تعریف کردن آن در مدل هستیم با هیچ یک از متغیرهای مدل در حال تغییر هست یا خیر. بطور مثال اگر در حال شبیه‌سازی یک مدل انتقال حرارت هستیم که در آن دمای ماده در حال تغییر است باید توجه داشته باشیم که خواص ماده بدون شک متأثر از این تغییر دما خواهند بود. حال اگر تمام خواص ماده‌ای که در مدلسازی خود تعریف می‌کنیم مقدار آن خواص در دمای محیط باشد، قطعاً این شبیه‌سازی در دماهای بالا نتیجه قابل اعتمادی را به عنوان خروجی به ما نمی‌دهد.

روش‌های ایجاد یک ماده در نرم افزار کامسول

در نرم افزار کامسول دو روش کلی برای ایجاد یک ماده وجود دارد. یکی استفاده از کتابخانه مواد کامسول یا همان Material Library و دیگری تعریف دستی خواص یک ماده. البته روش سومی هم وجود دارد که ترکیب این دو روش است.

هنگامی که قصد استفاده از یک ماده خاص در مدل خود را دارید اولین اقدامی که باید انجام دهید جستجوی نام آن ماده در کتابخانه مواد کامسول هست. اگر آن ماده در کتابخانه موجود بود آن را به مدل خود اضافه کنید. بعد از آن در بخش خواص ماده به دنبال خواص اصلی و ضروری برای آن شبیه سازی بگردید. اگر تمام خواص را بصورت تابعی از متغیر مستقل مدل شما داشت دیگر نیازی به تغییر یا کار اضافه‌ای نخواهد بود. اما گاهی ممکن است آن ماده‌ی اضافه شده از کتابخانه برخی خواص را داشته باشد و برخی دیگر را نداشته باشد. آنگاه می‌توانید برای آن خواص یا از مقالات یا از نتایج آزمایشگاهی استفاده کنید.

حالت دیگر این است که آن ماده در کتابخانه کامسول موجود نباشد یا خواص موردنظر شما را نداشته باشد. آنگاه باید یک ماده از قسمت Blank Material تعریف نمایید.

نرم افزار کامسول اجازه تعریف مواد لایه‌ای را نیز به شما می‌دهد. توضیحات تعریف یک ماده‌ی لایه‌ای در ویدئوی ابتدای صفحه بیان شده است.

در ادامه، دسته بندی‌های کتابخانه کامسول را مشاهده می‌فرمایید.

Comsol Projects

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *