نرم افزار لومریکال

معرفی شرکت لومریکال

شرکت لومریکال حدود 20 سال است که نرم افزارهای تخصصی در زمینه اپتیک، الکترونیک و فوتونیک را وارد بازار کرده است. شاید در ابتدا توجه زیادی به این نرم افزارها و توانایی­‌های بالای آن­ها نمی‌­شد اما امروزه این دسته از نرم­افزارها از رقبای اصلی نرم افزارهایی مانند Comsol و Optiwave و حتی Rsoft component‌ به حساب می آیند. بسیاری از کمپانی­های بزرگ مانند PHILIPS، Himax، SONY، Canon و… از این نرم­افزارها برای برخی مطالعات و تحقیقات خود استفاده می­کنند. قدرت این نرم­افزارها زمانی مشخص می­شود که اختلاف چندانی میان خروجی­های به دست آمده و محصولات ساخته شده واقعی وجود ندارد. استقبال از محصولات این شرکت تا اندازه­ای بوده است که هم­اکنون شرکت لومریکال در حدود 50 کشور دارای نمایندگی است و نمایندگی ها از آسیا، اقیانوسیه، اروپا و خاورمیانه گسترش یافته­اند. این شرکت هر ساله نسخه­های جدید و به روز شده­ای از محصولات خود را به کاربران عرضه می­کند. به طور کلی، نرم افزارهای ارائه شده توسط شرکت لومریکال قابلیت شبیه سازی دو بعدی و سه بعدی سیستم های مختلف را دارند. از دیگر ویژگی های مهم این نرم افزارها می توان به:

  • دقت بالا
  • امکان طراحی سیستم های پیچیده و….

اشاره کرد.

نرم‌افزارهای شرکت لومریکال

 هر کدام از محصولات شرکت لومریکال برای دسته شبیه­‌سازی­های خاصی طراحی شده اند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

FDTD Solutions

 معادلات ماکسول در این ماژول مبتنی بر روش FDTD بوده و بیشتر برای شبیه­‌سازی حسگرهای تصویری، OLED ها، پلاسمون سطحی، بلورهای فوتونی، گرافن و… مورد استفاده قرار می­گیرد. البته نکته قابل ذکر در  FDTD Solutions قابلیت شبیه سازی ویژگی­های اپتیکی است. به عنوان مثال این نرم‌­افزار فقط قابلیت شبیه­‌سازی رفتار اپتیکی سلول­های خورشیدی را دارد و نمی­توان به کمک آن رفتار الکتریکی نمونه را مورد بررسی قرار داد و باید از نرم­افزارهای دیگر این شرکت که می­توانند با یکدیگر در ارتباط باشند بهره برد. از ویژگی­های منحصر به فرد این نرم‌­افزار عبارتند از: محیط شبیه‌سازی سه بعدی، مش­بندی پیشرفته، امکان افزودن خاصیت ناهمسانگردی یا غیرخطی بودن مواد، امکان اعمال پرتوهای نوری با زاویه خاص و…

MODE Solutions

نرم­‌افزاری ایده آل برای طراحی، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی موجبرها است. دسته معادلات ماکسول در MODE Solutions مبتنی برFDE هستند که به طور دقیق خواص فیزیکی حالت های هدایت شده را در هندسه های موجبر دلخواه محاسبه می کند. از کابردهای اصلی این نرم‌­افزار می­توان شبیه­‌سازی اپتیک مجتمع، موجبرهای گرافنی، موجبرهای میتنی بر پلاسمون، فیبرها، مدولاتورهای الکترواپتیک و… را نام برد.

دارا بودن محیط شبیه‌­سازی دو و سه بعدی، امکان آنالیزهای مدی، مش‌­بندی پیشرفته و… از ویژگی‌­های مهم این نرم‌­افزار است.

DEVICE

محیط این نرم­افزار یک محیط شبیه‌­سازی مالتی­‌فیزیک است که قابلیت زیادی برای شبیه­‌سازی انتقال­ بار و حرارت در ادوات نیمه هادی و اجزا الکترونیکی دارد. نرم افزار DEVICE برای شبیه­‌سازی فرامواد، ادوات فتوولتاییک، مدولاتورهای الکترواپتیک و… مورد استفاده قرار می­گیرد. ویژگی­­های اصلی این نرم­‌افزار عبارت هستند از: امکان طراحی مدل­ها به صورت یک، دو و سه بعدی، مدل­سازی انتقال حرارت، دارا بودن مدل­های مختلف برای مواد، مدل­سازی انتقالات بار و…

INTERCONNECT

اگر برای مطالعات نیاز به طراحی و آنالیز مدارات مجتمع فوتونیکی باشد، INTERCONNECT قطعاً انتخاب مناسبی است از دیگر کاربردهای آن می­توان به کاربرد در فیبرهای نوری، مدل­سازی لیزر، آنالیز بازده و… اشاره کرد. داشتن کتابخانه وسیع، حل کننده مدار، آنالیز و ترسیم داده، امکان ایجاد و مدیریت مدل­های فشرده، امکان انجام شبیه­‌سازی­‌های مالتی فیزیک مانند فتوولتاییک، الکترواپتیک و اپتوترمال از ویژگی­های خاص این نرم‌­افزار است.

در ادامه دو تصویر از محیط نرم افزار لومریکال را مشاهده می‌فرمایید.

تصاویری از محیط نرم افزار لومریکال
تصاویری از محیط نرم افزار لومریکال

جمع بندی در مورد نرم‌افزار لومریکال

هم اکنون شرکت­ها و محققان زیادی از این محصولات برای طراحی ادوات خود استفاده می­کنند و تنها دلیل این اعتماد نیز دقت و نزدیک به واقعیت بودن نتایج به دست آمده از آن­ها است. به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم اگر دانشجوی این رشته هستید یا اگر بر روی پروژه مرتبط با این حوزه مشغول کار هستید، یادگیری این نرم‌افزار را در کنار نرم‌افزار کامسول که آن هم در این حوزه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد در دستور کار خود قرار دهید.

آموزش خصوصی و آموزش انجام پروژه با نرم‌افزار لومریکال

باتوجه به اضافه شدن مدرسین مجرب و متخصص در این حوزه به کادر مدرسین وبسایت کامسولینک، ازین به بعد در این حوزه نیز فعالیت خواهیم داشت. البته در تلاش هستیم دوره‌های آفلاین آموزش این نرم‌افزار را نیز ضبط و بر روی سایت قرار دهیم که تا آن زمان می‌توانید از خدمات آموزش خصوصی وبسایت کامسولینک استفاده نمایید.

بدین منظور میتوانید از طریق فرم موجود در لینک زیر اقدام به ثبت موضوع پروژه خود کنید یا از طریق دکمه شبکه های اجتماعی موضوع خود را بصورت مستقیم در واتساپ یا تلگرام مطرح بفرمایید.

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =