شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول

آموزش شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول
مناسب رشته مهندسی مواد (به همراه دوره آموزش مقدماتی به عنوان هدیه)
 • اولین و تنها دوره شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول به زبان فارسی
 • بررسی و تحلیل گام به گام فرآیندهای مربوط به عملیات حرارتی
 • مدرس: مهندس مقصودی، کارشناسی ارشد مهندسی مواد، دانشگاه علم و صنعت
 • مدت آموزش: 2 ساعت و 45 دقیقه
 • مدت آموزش دوره مقدماتی (هدیه): 3 ساعت و 50 دقیقه
 • دسترسی به تمام جلسات بلافاصله پس از ثبت نام
توضیحات دوره عملیات حرارتی

عملیات حرارتی از مهم‌ترین فرآیندهای متالورژیکی است که به منظور تغییر خواص فلزات از جمله تغییر خواص ریزساختاری، فیزیکی و مکانیکی همواره مورد توجه مهندسان و صنعتگران قرار گرفته است. این دوره با عنوان شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول، علاوه بر 4 ساعت آموزش مقدماتی کامسول به عنوان هدیه در ابتدای دوره، شامل مهم‌ترین مباحث عملیات حرارتی است که برای دانشجویان، مهندسان و صنعتگران تهیه شده است. به کمک نرم‌افزار کامسول و قابلیت آن در کوپل ماژول‌های مختلف، می‌توان با بررسی دقیق پارامترهای موثر بر فرآیندها، در کمترین زمان و با هیچ هزینه‌ای فرآیند را بررسی نمود و به نتایج بهینه دست یافت. این در حالیست که سعی و خطاهای آزمایشگاهی بسیار وقت‌گیر و هزینه‌بر می‌باشند.

معرفی دوره شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول توسط مدرس دوره

محتوای دوره شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول

در این دوره که علاوه بر سه جلسه آموزش مقدماتی کامسول به عنوان هدیه، شامل سه جلسه می‌باشد سه موضوع مختلف در حوزه عملیات حرارتی بررسی شده است. 1-فرایند کوئنچ کردن (Quenching) ،2-فرایند کربوره کردن (Carburization) و 3-رسم دیاگرام‌های دگرگونی فازی TTT و CCT در کامسول یا Transformation Diagram که از مباحث مهم در رشته مهندسی مواد می‌باشند. هر جلسه ابتدا با بررسی تئوری مسئله به جزئیات معادلات آن پرداخته می‌شود و سپس با وارد شدن به محیط نرم‌افزار قدم به قدم مراحل ایجاد مدل تا استخراج نتایج توضیح داده می‌شود. در این دوره از ماژول جدید Metal Processing نیز استفاده شده است. برای مشاهده دوره داشتن یک پیش‌زمینه از نرم‌افزار کامسول کفایت می‌کند. بدین منظور می‌توانید از دوره رایگان 10 جلسه‌ای آشنایی با نرم‌افزار کامسول در وبسایت کامسولینک استفاده نمایید.

تصاویری از شبیه‌سازی‌های انجام شده در دوره شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول

ماژول Metal Processing، یک ماژول جدید برای شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول

در این دوره جهت شبیه‌سازی عملیات حرارتی در نرم‌افزار کامسول از ماژول جدید Metal Processing برای مدلسازی پدیده‌های فیزیکی مختلف مرتبط با عملیات حرارتی مورد استفاده شده است. به کمک این ماژول، شما می‌توانید تحولات فازی متالورژی و تغییرات ریزساختار در طی عملیات حرارتی فلزات را بررسی نمایید. به عنوان مثال، فرآیند کوئنچ گیربکس فولادی خوردو و یا مطالعه تحولات فازی در طی ساخت افزایشی فلزات و همچنین مطالعه تحولات فازی در منطقه تحت تاثیر حرارت در حین جوشکاری.

در ماژول Metal Processing پنج فیزیک وجود دارد:

 • ماژل Metal Phase Transformation جهت مطالعه تحولات فازی نفوذی و غیرنفوذی در فلزات کاربرد دارد.
 • ماژول Austenite Decomposition جهت مطالعه سرد کردن فولاد از فاز آستنیت و تحولات فازی مربوط به آن گزینه بسیار مناسبی است.
 • ماژول Heat Transfer with Phase Transformation جهت مدلسازی فرآیند حرارتی تحولات فازی متالورژی کاربرد دارد که ماژول Heat Transfer با ماژول Metal Phase Transformation کوپل شده‌اند.
 • ماژول Steel Quenching جهت مدلسازی فرآیند کوئنچ قطعات فولادی بسیار کاربردی است که فرآیند حرارتی و مکانیکی با تحولات فازی متالورژی کوپل شده است.
 • ماژول Carburization جهت مطالعه فرایند کربوره کردن یا کربن‌دهی کاربرد دارد.

قدم اول یادگیری

برای شروع فرآیند یادگیری نرم‌افزار کامسول قاعدتاً قبل از هر چیز نیاز است تا این نرم‌افزار را بر روی سیستم خود نصب نمایید. برای شروع نصب می‌توانید از اینجا از راهنمای نصب کامسول در سایت کامسولینک استفاده کنید. برای دسترسی به ماژول Metal Processing نیاز به لایسنس اختصاصی می‌باشد.

اگرچه در تمامی آموزش‌ها تلاش بر این بوده تا کار با ابزارهای مورد نیاز نرم‌افزار آموزش داده شود، اما اگر قصد دارید به خوبی بر نرم‌افزار مسلط شوید حتما دوره مقدماتی را تماشا کنید. لازم به ذکر است دوره آموزش مقدماتی کامسول به عنوان هدیه به ابتدای دوره اضافه شده است.

Comsol Projects

کلاس اختصاصی برای فراگیر

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

admin 2

‫2 نظر

 • مهرشاد گفت:

  سلام – من نسخه 5.5 کامسول را دارم و در لایسنسی که همراهش بود، گزینه متال پروسسینگ،‌ فعال نیست. چطور میتونم لایسنس مناسب را به دست بیاروم؟
  ممنون

  • با سلام. به علت رعایت مباحث کپی رایت معذور از انتشار کرک بر روی سایت می‌باشیم. در صورت نیاز به پشتیبانی پیام دهید تا کرک مربوط به نسخه 5.6 برای شما ارسال شود.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1 + 7 =