اپلیکیشن‌های مهندسی

اپلیکیشن‌های مهندسی

اپلیکیشن مهندسی چیست؟

اپلیکیشن‌های مهندسی، اپلیکیشن‌هایی هستند که برای یک مسأله خاص طراحی شده اند و کاربر بدون نیاز به درگیر شدن در جزئیات مدلسازی می‌تواند با وارد کردن ورودی‌های مدنظر خود، خروجی‌های متناظر با آن را مشاهده کند.

برای اجرای این اپلیکیشن‌ها نیازی به داشتن هیچ نرم‌افزار خاصی، حتی نرم‌افزاری که این اپلیکیشن‌ها با آن تولید شده‌اند نیست، و مزیت اصلی آن‌ها اصطلاحاً Standalone بودن آن‌هاست که به معنی عدم نیاز به هیچ نرم‌افزاری برای اجرا می‌باشد.

اپلیکیشن‌های کامسول

کامسول از سال 2014 اقدام به ایجاد بخش جدیدی در نرم‌افزار خود کرد که می‌توان آن را انقلابی در حوزه شبیه‌سازی و مهندسی دانست. کامسول با دارا بودن ماژول‌های گوناگون گستره‌ی وسیعی از مسائل مهندسی را پوشش می‌دهد و این بدان معناست که این اپلیکیشن‌ها می‌توانند راهگشای بسیاری از مهندسان در آینده باشد.

این قسمت از نرم‌افزار با نام Application Builder شناخته می‌شود که به کاربر اجازه می‌دهد، بعد از اینکه مدل خود را در فضای اصلی نرم‌افزار یا همان Model Builder ایجاد کرد، یک اپلیکیشن اختصاصی از آن مدل بسازد و آن را در اختیار دیگران قرار دهد بدون آنکه کاربر از جزئیات مدل با خبر باشد.

کاربرد اپلیکیشن‌های مهندسی

کاربرد اصلی اپلیکیشن‌های مهندسی به دو بخش تقسیم می‌شود: 1- کاربرد صنعتی، 2-کاربرد آموزشی. 

قبل از اینکه به توضیح این دو کاربرد بپردازیم، باید به این نکته توجه شود که این حوزه یک حوزه پولساز است چرا که فرد سازنده‌ی اپلیکیشن بابت فروش اپلیکیشن خود (چه با هدف آموزشی چه با هدف صنعتی) درامد خواهد داشت.

کاربرد صنعتی اپلیکیشن‌های مهندسی

در کاربرد اول شما می‌توانید با فروش اپلیکیشن خود یک نیازی از صنعت را رفع کنید. بطور مثال ساخت یک مدل از مخازن تحت فشار و سپس ایجاد اپلیکیشن آن. از این به بعد شما میتوانید با فروش اپلیکیشن خود به شرکتهای تولید کننده مخازن تحت فشار، بویلرسازی‌ها و مبدل‌های حرارتی، درامد کسب کنید و آن شرکت نیز با اجرای اپلیکیشن شما می‌تواند متوجه شود مخزن تولیدی‌اش چه اندازه میتواند فشار اعمالی را تولید کند.

اپلیکیشن‌های مهندسی، یک آزمایشگاه مجازی

در حالت دوم، اساتید دانشگاه و دانشجویان مخاطب اپلیکیشن خواهند بود. خیلی از اوقات در مدرسه یا دانشگاه موضوع تدریس به گونه‌ای است که دانشجو یا دانش‌آموز باید بصورت بصری فرایند را مشاهده کند. در عین حال امکان رفتن به آزمایشگاه نیست یا حتی با آزمایش عملی هم نمی‌توان برخی پدیده‌ها را مشاهد کرد. بطور مثال یک القاگر را درنظر بگیرید. شما هیچگاه در آزمایشگاه نمی‌توانید خطوط میدان مغناطیسی را مشاهده کنید. اینجاست که یک اپلیکیشن اختصاصی به کمک شما می‌آید و کل فرایند را بصورت عینی نشان می‌دهد.

یک اپلیکیشن ساده مهندسی

برای آشنایی بیشتر شما، یک مسأله نسبتاً ساده را در نرم افزار کامسول مدلسازی نمودیم، سپس یک اپلیکیشن از آن ساختیم و آن را برای دانلود قرار دادیم تا شما بتوانید آن را مشاهده کنید. ابتدا تصویر شماتیک این مسأله را مشاهده می‌کنید و سپس تصویر اپلیکیشن ایجاد شده از آن. کار این اپلیکیشن محاسبه توزیع دمایی در یک دیوار که از یک طرف در معرض هوای بیرون یا محیط قرار دارد و از طرف دیگر با هوای اتاق در حال تبادل حرارتی است.

اپلیکیشن مهندسی محاسبه دمای دیواره

همانطور که مشاهده می‌کتید در اپلیکیشن بالا امکان تعیین پارامترها برای تغییر هندسه و شرایط مرزی مدل وجود دارد. همچنین امکان اضافه کردن دکمه‌های دلخواه برای انجام کارکردی خاص وجود دارد که در اینجا از چهار دکمه شروع حل، رسم توزیع دمایی، Save و Save as استفاده شده است. در انتهای مدل نیز میانگین دمای دیوار بعد از اتمام حل نمایش داده می‌شود. البته امکان اضافه کردن جنس ماده هم وجود دارد که برای جلوگیری از پیچیده شدن اپلیکیشن از این کار صرف نظر شده است.

برای دریافت لینک دانلود این اپلیکیشن فرم زیر را ارسال بفرمایید. پس از بررسی درخواست، لینک دانلود اپلیکیشن برای شما ارسال خواهد شد.

  تایید کنید که ربات نیستید با انتخاب ستاره.

  پس از دانلود کردن فایل اپلیکیشن کامسول، با کلیک بر روی فایل، ابتدا از شما درخواست می‌شود Comsol Runtime را نصب کنید که البته نصب آن بسیار ساده است و فقط کافی است شما قوانین را Accept کنید و یک محل برای نصب انتخاب کنید. بقیه مراحل بصورت خودکار انجام می‌شود. سپس می‌توانید از کار با این اپلیکیشن لذت ببرید.

  یک اپلیکیشن حرفه‌ای

  در ادامه اما یک اپلیکیشن مهندسی پیچیده از طراحی مخازن تحت فشار مشاهده میکنید که در آن تمامی موارد درنظر گرفته شده است.

  ورودی های هندسه و ماده در اپلیکیشن طراحی مخازن تحت فشار

  در واقع ساخت یک اپلیکیشن از مدل کامسول همیشه هم به سادگی اصافه کردن پارامترهای ورودی و خروجی نیست، بلکه گاهی نیاز می‌شود از یک سری کدهایی که با زبان برنامه نویسی جاوا نوشته شده است یک سری تغییراتی در برنامه ایجاد شود تا کارایی و امکانات اپلیکیشن چندین برابر شود.

  سفارش تولید اپلیکیشن اختصاصی

  شما می‌توانید از طریق لینک زیر درخواست خود مبنی بر تولید اپلیکیشن اختصاصی‌تان را به مجموعه آموزشی صنعتی کامسولینک ارائه کنید.

  علی داودالحسینی وب‌سایت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *