منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مقایسه دو نرم‌افزار کامسول و انسیس

کامسول یا انسیس

مقایسه بین این دو نرم‌افزار کار سختی است چرا که هر یک اهداف مشخصی را دنبال می‌کنند. اما اگر بخواهیم بطور خلاصه تفاوت‌های این دو را از دیدگاه کاربران بررسی کنیم می‌توان به چند مورد اشاره نمود. کامسول را می‌توان یک نرم‌افزار شهودی و کاربرپسند دانست (در واقع احتمالاً کاربرپسندترین نرم‌افزار المان محدود است)، و همزمان می‌تواند گستره‌ی وسیعی از مسائل پیچیده را حل کند. اگرچه زمانی که صحبت از تحلیل‌های CFD و جامداتی می‌شود، انسیس حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. هرچند نرم‌افزار کامسول هرساله تلاش دارد تا حل‌گرهای مربوط به دو ماژول Fluid Flow و Structural Mechanics را سریع‌تر و مؤثرتر کند تا جایی‌که در رونمایی از نسخه 6.0 اعلام شد سرعت حلگرهای این دو ماژول تا ده برابر نسبت به نسخه قبل افزایش یافته است.

از کدامیک استفاده کنم؟ کامسول یا انسیس؟

هر دو توانایی حل پدیده‌های چندفیزیک را دارا می‌باشند، اگرچه بازهم به اهداف پروژه شما برمی‌گردد. اگر می‌خواهید یک مدل کلی ایجاد کنید و در زمان صرفه‌جویی کنید پیشنهاد ما استفاده از انسیس است.

ولی اگر می‌خواهید به فیزیک‌ها و معادلات آن دسترسی داشته باشید و حتی آن را به‌راحتی تغییر دهید، بدون درنظر گرفتن زمان، ما کامسول را پیشنهاد می‌کنیم.

برای یادگیری نرم‌افزار انسیس فلوئنت می‌توانید از دوره‌های آموزشی وبسایت fluentcfd.ir استفاده نمایید.

کامسول مناسب چه افرادی است؟

برای دانشمندان که کار با نرم‌افزار متلب را به خوبی می‌دانند، کامسول بهترین گزینه می‌باشد، چرا که کامسول از ارتباط زنده با نرم‌افزار متلب یا همان Livelink پشتیبانی می‌کند و در بسیاری از مدلسازی‌ها، کدنویسی در متلب می‌تواند راندمان مدل را افزایش دهد و کاربر را کمک کند تا با اصلاح مدل کامسول، بتواند اهداف خود را بهتر دنبال کند.

همانگونه که از پسوند این نرم‌افزار نیز مشخص است، نقطه قوت این‌ نرم‌افزار مدلسازی پدیده‌های چندفیزیکی یا کوپل است. دست کاربر نیز برای وارد کردن ورودی‌های دلخواه خود، مثل توابع جدید و دیگر ورودی‌ها باز است. رسم هندسه‌های پیچیده در این نرم‌افزار کمی دشوار است، اگرچه وجود گزینه import کاربر را قادر می‌سازد بتواند از هر نرم‌افزار طراحی مدلش را به کامسول وارد کند. علاوه بر این کامسول یک کتابخانه قطعات دارد که در آن قطعات پرکاربرد در هر ماژول بصورت آماده وجود دارد (مثلا استانداردهای مختلف پیچ و مهره و چرخدنده و … در ماژول جامدات یا انواع مختلف لنزها در ماژول اپتیک).

به منظور شروع یادگیری نرم‌افزار کامسول می‌توانید از دوره رایگان ده جلسه‌ای وبسایت کامسولینک استفاده نمایید.

انسیس مناسب چه افرادی است؟

انسیس همچنان به دو بخش برای مدلسازی تقسیم می‌شود: Classic و Workbench. Workbench یک برنامه دوستدار CAD است که بطور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. حلگرهای انسیس بسیار قابل اطمینان و مؤثر هستند. اگر شما بخواهید کار کمی متفاوت انجام دهید، برنامه‌نویسی APDL بسیار می‌تواند مفید باشد، اما بهتر است تواماً با انسیس کلاسیک استفاده شود.

برای آموزش نرم افزار انسیس فلوئنت از سطح مقدماتی تا پیشرفته می‌توانید به سایت fluentcfd.ir مراجعه کنید.

Comsol Projects

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *