منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نحوه تعریف Study در شبیه‌سازی ریخته‌گری در کامسول

در این آموزش میخواهیم به تأثیر تعریف درست یک Study در یک شبیه‌سازی مرتبط با ریخته‌گری در نرم‌افزار کامسول بپردازیم. اگرچه این مثال در حوزه ریخته گری یا Casting است ولی اصول آن قابل تعمیم به تمامی مسائلی است که یک ترم غیرخطی یا مشکل زا در آن وجود دارد و مانع از همگرایی سریع مسأله می‌شود.

آموزش کامل شبیه‌سازی ریخته‌گری را از این لینک می‌توانید دریافت کنید.

تعیین استراتژی برای تعریف Study

اکثر کاربران نرم‌افزار کامسول، Study پروژه خود را به ساده‌ترین شکل ممکن تعریف می‌کنند و هنگام برخورد با یک مشکل در همگرایی مسأله، این بخش یعنی Study گزینه‌ی آخر آن‌ها برای اصلاح و تغییر است. اما با مثالی که در این آموزش به آن پرداخته می‌شود متوجه خواهید شد که تا چه اندازه تعریف درست یک Study و استفاده از تمام ابزار موجود در آن می‌تواند مسائل پیچیده را همگرا کند.

تعریف Study در مدل‌سازی ریخته‌گری (Casting) در کامسول

در بحث ریخته‌گری از آن‌جا که با پدیده انجماد روبرو هستیم توصیه می‌شود از گزینه Phase Change Material استفاده نمایید. در تنظیمات مربوط به بخش تغییر فاز ماده، طول دمایی گذار از مایع به جامد باید تعیین شود که با نماد Delta T در تنظیمات موجود است. این عدد به این معنی است که در چه بازه دمایی مایع به جامد تبدیل می‌شود. بطور مثال اگر این بازه دمایی 10 درجه باشد به این معنی است که طی ده درجه مایع به جامد تبدیل می‌شود. اما گاهی اگر این عدد را بطور مستقیم به نرم‌افزار بدهیم مسأله همگرا نمی‌شود. هرچه این بازه کوچکتر باشد همگرا کردن آن نیز مشکل‌تر است. این قضیه در تمامی مسائلی که یک ترم غیرخطی شدید دارند صدق می‌کند و کاربر باید بداند با اینگونه مسائل چگونه برخورد کند. در این آموزش نحوه اصلاح این پارامتر به نحو کاربردی آموزش داده می‌شود.

محتویات دیگر این آموزش

از دیگر مسائل کاربردی که در این آموزش به آن پرداخته شده است مبحث Auxiliary Sweep و Mesh Refinement در Study است که در مسائل بسیاری می‌توان از آن به منظور همگریی سریع‌تر استفاده کرد. 

برای آشنایی بیشتر با تکنیک‌های معتبر برای عدم برخورد با خطای واگرایی و همگرایی سریع‌تر می‌توانید از این آموزش نیز استفاده بفرمایید. 

تصویری از همکاری برای انجام پروژه با کامسول COMSOL

به منظور انجام پروژه کامسول

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *