منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آموزش شبیه‌سازی آکوستیک Acoustics با کامسول COMSOL Multiphysics

دوره شبیه‌سازی آکوستیک در کامسول

آموزش شبیه‌سازی آکوستیک Acoustics با کامسول

در حال ضبط

منبع: نرم‌افزار و وبسایت شرکت کامسول

سطح: مقدماتی تا پیشرفته

آکوستیک چیست؟

آکوستیک علم مطالعه اصوات است. صوت چیزی است که توسط گوش تشخیص داده می‌شود. در واقع صوت یک موج است که بعد از انتشار توسط منبع باعث ایجاد تغییر فشار در هوا می‌شود (ایجاد فشار بالا و پایین فشار استاتیک هوا یا P0) و این تغییر فشار توسط گوش تشخیص داده می‌شود. میزان دامنه یا Amplitude یک موج در فیزیک آکوستیک با واحد پاسکال Pa نمایش داده می‌شود که محدوده آن از 0.00002 در آستانه شنوایی تا 20 پاسکال برای نویز تولیدی توسط موتور جت است. صحبت کردن عادی موجی با دامنه 0.02 پاسکال تولید می‌کند. این مقاله‌ای است که بیشتر به شبیه‌سازی آکوستیک Acoustics با کامسول می‌پردازد.

معادلات حاکم بر فیزیک آکوستیک

همانگونه که احتمالاً حدس زده‌اید معادلات مربوط به فیزیک آکوستیک به نحوی است که فشار در آن نقش اول را بازی می‌کند و در واقع تنها متغیر وابسته این معادلات فشار می‌باشد. حل این معادلات می‌بایست میدان فشار را در محدوده محاسباتی ما مشخص کند یا بعبارتی توزیع فشار را بر حسب زمان و مکان به عنوان خروجی بدهد.

فرمت نهایی پاسخ معادلات آکوستیک

→فرمت پاسخ نهایی معادله حاکم

معادلات حاکم بر فیزیک آکوستیک

همانگونه از فرمت پاسخ نهایی مشخص است، این پاسخ می‌تواند متأثر از فرکانس زاویه‌ای هم باشد. به همین علت Study یا تحلیل Frequency Domain نیز علاوه بر حل گذرا جزء Studyهای موجود برای ماژول آکوستیک در نرم‌افزار کامسول است.  

شبیه‌سازی آکوستیک Acoustics با کامسول

نرم‌افزار کامسول یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارها در حوزه شبیه‌سازی آکوستیکی است که برندهای معتبر هرساله محصولات مرتبط خود با این حوزه را با استفاده از این نرم‌افزار شبیه‌سازی می‌کنند که می‌توانید توضیحات آن را ازطریق مجله کامسول (COMSOL News) که هرساله منتشر می‌شود و از طریق وبسایت اصلی شرکت کامسول قابل دسترسی است، مطالعه بفرمایید.

لیست ماژول‌های آکوستیک Acoustics در کامسول

بسته به نوع مسأله، انواع مختلفی از ماژول آکوستیک در نرم‌افزار کامسول موجود می‌باشد. اصلی‌ترین و پایه‌ای ترین آن ماژول Pressure Acoustics می‌باشد. بقیه ماژول‌ها مربوط به اضافه شدن معادلات دیگر محیط‌ها همچون سیالات یا درنظرگرفتن جزئیات دیگر همچون تلفات حرارتی و ویسکوزیته در مدل است.

ماژول‌های فیزیک آکوستیک در کامسول
ماژول‌های فیزیک آکوستیک در کامسول
Comsol Projects

کلاس اختصاصی برای فراگیر

ضبط آموزش اختصاصی برای فراگیر

پشتیبانی کامل از آموزش

علی داودالحسینی وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *